www.bdwmv.de

пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ

пїЅпїЅпїЅпїЅ

Статті (Огляд)

Український інвестклімат оцінений в 1,7 балів за 5-бальною шкалою


Бізнес поступово адаптується до існуючого поганому інвестиційному клімату України. Індекс інвестиційного клімату, що розраховується "Європейською бізнес асоціацією" (EBA), показав незначне поліпшення у попередньому кварталі - з 2,12 до 2,16 балів за 5-бальною шкалою, повідомляє Комерсант Україна.
 
У щоквартальному опитуванні прийняв Свою участь 144 керівника підприємств-членів EBA. Останній раз бізнес поліпшував оцінку інвестиційного клімату рік тому - за підсумками II кварталу 2012 року. Тоді індекс піднявся c 2,8 до 2,9 бала, а рекордний рівень в 3,4 бала був досягнутий ще в I кварталі 2011 року. З тих пір він різко погіршився. "Хоча оцінку нижче 3 балів ми вважаємо негативною, в настроях інвесторів сталося нехай невелике, але все ж покращення", - вважає виконавчий директор EBA Ганна Дерев'янко.
 
Примітно, що оцінка поточного інвестиційного клімату залишилася незмінною - 1,7 бала. Поліпшилася оцінка змін за останній квартал (з 2,1 до 2,2 бала) і очікувань змін в найближчий квартал (з 2,3 до 2,4 бала). "Бізнес оцінив зниження податків і пристосувався працювати в нинішніх умовах, тим більше що на ринку залишаються вільні ніші, що дозволяють заробляти. Крім того, влада показала, що готова йти на діалог з бізнесом", - пояснила Дерев'янко. Позитивні зміни помітили 8% респондентів, зазначивши збереження декларативного курсу на європейську інтеграцію і стабільний курс гривні. Втім, інші 8% респондентів заявили про посилення корупції державної влади, 10% відчули посилення проблем з митними, ще 19% - з податковими органами.
 
"Очікування мають велике значення для розвитку економіки, оскільки стимулюють її зростання. Тому результати опитування за підсумками наступного кварталу стануть ключовими, вони покажуть, наскільки реалістичними були ці очікування", - коментує ситуацію голова правління Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук. У той же час, за словами президента EBA Томаша Фіали, в поточному році не варто очікувати реального покращення макроекономічної ситуації. "Так, ми прогнозуємо зростання ВВП за підсумками III-IV кварталів, проте він викликаний низькою базою порівняння в кінці 2012 року. Реального поліпшення економічної ситуації поки чекати не варто", - пояснив він.
 
У такій ситуації позитивною новиною для інвесторів може стати підписання договору про асоціацію з Європейським союзом. "Ця угода не тільки відкриє новий ринок для українського бізнесу, але і гарантує стабільність його розвитку, що важливо для підприємців. Крім того, на ситуацію може позитивно вплинути поновлення програми з МВФ та успішні переговори з Росією про перегляд ціни на газ, однак імовірність двох останніх подій поки невелика ", - говорить Фіала.
 
До того ж бізнес турбує не так відсутність угоди з ЄС, скільки невизначеність у питанні вибору українською владою вектора економічної інтеграції. "Будь-який варіант - угода з Євросоюзом або з Митним союзом - краще, ніж нинішня невизначеність", - упевнений генеральний директор компанії Astellas Pharma Кшиштоф Седлецький.
 
Подальші оцінки бізнесу будуть залежати також від того, які інструменти вирішення проблеми виконання держбюджету вибере уряд. "Загроза посилення податкового тиску існує, але є надія, що ініціативи уряду, наприклад закон про трансферному ціноутворенні, дозволять збільшити наповнення держбюджету, що знизить тиск на працюючий в країні бізнес", - вважає Томаш Фіала. Крім того, оцінка бізнес-клімату залежить від умов випуску векселів. "Цей інструмент нам поки невідомий", - зазначив Лавренчук. "Якщо умови випуску векселів будуть подібні випуску ПДВ-облігацій, цей інструмент буде позитивно сприйнятий ринком, дозволивши додатково знизити податковий прес. Якщо ж Мінфін, як часто говориться, обмежить перелік покупців паперів, то ефект буде негативним", - пояснив Томаш Фіала.

 

Написано: Юлия Бенцлер від 17.07.2013


  

 

 

 

Друк | Федерація роботодавців Києва © 2010-2024 | Про ФРК