Тетяна Ізовіт: 'Нелегка промисловість'


Тетяна Ізовіт – виконавчий директор Організації роботодавців в легкій промисловості м.Києва


За іронією долі, в нашій країні саме легкій промисловості доводиться дуже нелегко. Заглибившись в тему, може здатися, що проти українського легпрому працює не лише ринкова ситуація, але і уся країна на чолі з урядом. В 1998 році було ліквідовано міністерство легкої промисловості, галузь передано під опіку департаменту легкої та деревообробної промисловості в складі міністерства промислової політики. Імпортери, контрабандисти, підпільні цеховики та настрій споживачів теж не сприяють розвитку легального виробництва.

Тим не менше, знаходяться люди, які роблять ставку на повноцінне виробництво та готові відстоювати інтереси галузі. Ще в 2000 році була створена Асоціація підприємств легкої промисловості, а в 2007 – Всеукраїнське об’єднання роботодавців легкої промисловості. Своїми думками на цю тему з нами поділилась Тетяна Леонідівна Ізовіт – виконавчий директор вищезазначених галузевих організацій, активний громадський діяч, кандидат економічних наук, доцент кафедри маркетингу Київського національного університету технологій та дизайну.

Яке Ваше основне завдання?


Ми боремося за те, щоб на ринку встановилась чесна конкуренція. Зараз усі конкурентні переваги на боці тіньового бізнесу. Виробники, що
працюють легально, забезпечують офіційне працевлаштування десяткам тисяч громадян, сплачують податки та виробляють безпечну для здоров’я продукцію, опиняються в дуже невигідному положенні в порівнянні з тіньовим бізнесом. Передусім, у питанні ціноутворення. Виробництво вимагає чималих витрат, тому нам дуже важко конкурувати з контрабандистами та імпортерами одягу, взуття, які завозять товар як по заниженим цінам, так і під видом секонд-хенду, сплачуючи мінімальні податки в бюджет (а то й без них).

Мені здається, при правильному підході до реклами, патріотично налаштовані громадяни могли б стати прихильниками місцевих виробників.

Можливо. Однак, патріотизму з боку споживачів явно недостатньо. Потрібно, щоб патріотизм проявляли і держчиновники, і, особливо, співробітники контролюючих органів. Як це не сумно, однією із функцій Всеукраїнського об’єднання роботодавців легкої промисловості став захист бізнесу від чиновників, що «нападають» на наші підприємства. Легальні виробники, які не можуть сховатись ні в підвалах, ні в гаражах, більше за всіх піддаються перевіркам. Таке відчуття, що чиновники тільки і чекають, щоб ми де-небудь допустили помилку, чи по бухгалтерській частині, охороні праці, пожежній безпеці, словом, знаходять будь-який привід для накладання штрафів чи інших покарань. В такій ситуації не варто навіть і очікувати, що нелегальні виробники захочуть вийти з тіні та чесно конкурувати. Згідно з нашими оцінками, по різним групам товарів в тіні сконцентровано від 50% до 70% галузі. Бюджет втрачає мільярди гривень, але ситуація не змінюється.

Яких кроків вживає об’єднання роботодавців для вирішення проблем галузі?

При зміні урядів, керівництв міністерств та відомств, ми завжди виступаємо з пропозиціями та представляємо їх новому керівництву, щоб ознайомити із ситуацією в галузі та запропонувати шляхи вирішення. Наше завдання – довести, що вітчизняний легпром має великий потенціал. Згідно з законодавством про організації роботодавців, ми отримали дорадчий голос при розробці нормативних актів, що впливають не тільки на галузь, але і на економіку в цілому. Ми активно користуємось цим правом, відстоюючи правове поле, прийнятне для ведення легального бізнесу. Наприклад, ми вважаємо, що зменшення єдиного соціального внеску для легкої промисловості до 10% дозволить зробити великий крок на шляху до детінізації, передусім вивести зарплати з тіні. Це соціально значуще завдання, адже на підприємствах легпрому (легальних та тіньових) більшість співробітників – жінки. Легальна зарплата для них – це соціальних захист, адекватна оплата лікарняних та відпустки по догляду за дитиною.

Окрім цього, ми зарекомендували себе як експерти галузі, в держструктурах цікавляться нашою думкою по різним виробничим, економічним, ціновим питанням галузі.

На жаль, не проходить ні дня, щоб нам не зателефонували із регіонів за консультацією, а частіше – з проханням про допомогу. Практично щодня на підприємствах виникають проблеми з представниками державних структур та відомств, контролюючих органів, і нам доводиться працювати в режимі невідкладної допомоги: писати, телефонувати в профільні міністерства та відомства, переконувати, доводити, та добиватись справедливості.

Тетяно, а особисто Ви вірите в справедливість?

Звичайно. Хотілось би вірити, що одного дня ми доб’ємось свого, і український легпром стане основним гравцем не тільки на внутрішньому ринку, але і завоює популярність в усьому світі. І це будуть наші, українські торгові марки!

Написано: 17.08.2011

Друк | Федерація роботодавців Києва © 2010-2024 | Про ФРК